Co się dzieje w bibliotece szkolnej?

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

sowa

 • RECENZJE DO KSIĄŻEK

Jak powszechnie wiadomo, czytanie przynosi wiele korzyści: wzbogaca słownictwo, pogłębia wiedzę, porusza wyobraźnię, wspomaga koncentrację i poprawia pamięć, a nawet rozwija empatię. Powodów, dla których warto czytać jest tyle, ile dobrych książek. Skutecznych sposobów zachęcania uczniów do czytania jest mnóstwo. Podstawą czytania jest jednak dostęp do atrakcyjnych, nowych książek na półkach biblioteki szkolnej. Dbając o atrakcyjność szkolnego księgozbioru do biblioteki zakupione zostały nowe, bardzo ciekawe pozycje książkowe. Uczniowie z koła bibliotecznego postanowili przeczytać nowe książki, napisać do nich recenzje, zachęcając w ten sposób innych czytelników do częstego wypożyczania i czytania.

Małe licho”to napisana przez Martę Kisiel tajemnicza, momentami straszna, ale również zabawna historia o tym, że bycie innym wcale nie jest takie złe, jak może się z początku wydawać. Najważniejsze jest zawsze bycie sobą. Polecam książkę wszystkim fankom i fanom Marty Kisiel, ale również tym, którzy jeszcze jej nie znają.

Lila Marzec 4b

recenzjaTo książka o przygodach Lassego i Mai- dwójki detektywów,którzy poszukują skradzionych diamentów. Policja nie potrafi odnaleźć złodzieja. Czy uda się to Mai i Lassemu? Kto kradnie diamenty i gdzie je ukrywa? Jeśli jesteście ciekawi to przeczytajcie książkę „Tajemnica diamentów” Martina Widmarka i Heleny Willis. Ja przeczytałem z ciekawością i polecam wszystkim, którzy lubią zagadki i tajemnice.

Maksymilian Sagan 2b

recenzjaMilly regularnie chodzi do księgarni pani Minty, ponieważ tam może posłuchać, jak właścicielka pięknie czyta dzieciom. Dzięki pani Minty to miejsce jest magiczne. Zna wszystkie wartościowe lektury i świetnie podpowiada, co wybrać. Pewnego razu księgarnia zostaje zamknięta. Chciano ją zlikwidować ? Dlaczego ? Nikt nie wie, co się stało z panią Minty i jaki los czeka to wspaniałe miejsce, które stworzyła. Zaginiona księgarnia to cudowna, ciepła historia o ważnej roli, jaką pełnią książki w naszym życiu. Tytuł książki to Zaginiona księgarnia” autorką jest Katie Clapham

Warto przeczytać......baaardzo wszystkich zachęcam

Emilia Klimontowska 2b

recenzjaWszystko zaczęło się w szkole. Bernard jedząc drożdżówkę znalazł w niej coś, co na pewno nie powinno znaleźć się w drożdżówce. Razem z przyjaciółmi, Blanką i Bajorkiem czyli niemożliwymi detektywami postanawiają rozwiązać tajemnicę drożdżówki nadziewanej...czym ?.....Przeczytajcie sami jeśli jesteście ciekawi. Tytuł książki to Niemożliwi detektywi, Nadziana drożdżówka” autorką jest Patrycja Zarawska, a o książce opowiedziała Zosia Mączka z 1B

recenzjaMała dziewczynka bardzo przeżywa zamknięcie jej ulubionej księgarni. Rozpacz jest tym większa, że Milly była zaprzyjaźniona z właścicielką sklepu, panią Minty. Kobieta stała się jej autorytetem. Okazało się, że nie tylko Milly przeżywała smutek. Innym dzieciom również brakowało czytelniczych spotkań. Wszyscy mali wielbiciele książek wyrazili swoje emocje poprzez rysunki, które zawisły na zamkniętych drzwiach księgarni. Wtedy wszystko się zmieniło...Tytuł Zaginiona księgarnia” , autorką jest Katie Clapham

Do przeczytania tej książki zachęca Anielka Zygadlewicz z klasy 4b.

 

 • Hejże ha! Niech żyje Miś!

  (Kto? Kto taki? Co za miś?)

  Miś Puchatek, chyba wiecie.

  Kubuś znany w całym świecie...

Twórcą Kubusia Puchatka jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Napisał on książkę dla swojego synka Krzysia. W sierpniu 1921 r. mama Krzysia,  podarowała swemu synowi na pierwsze urodziny pluszowego misia. Od tego właśnie momentu swój początek bierze historia Kubusia Puchatka. Pan Milne nie od razu dostrzegł potencjał literacki, tkwiący w pluszowej zabawce, a Krzyś natychmiast pokochał Misia.

Przypatrując się zabawie swojego synka i jego fascynacji misiem, ojciec wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia - książki, która stała się szybko nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej. 

Styczeń 2019 roku rozpoczął w naszej szkole obchody święta Kubusia Puchatka. Koło biblioteczne zorganizowało wystawę książek i pluszowych postaci z „Kubusia Puchatka”. Uczniowie klas młodszych udzielali wywiadów dotyczących znajomości przygód misia o bardzo małym rozumku. W różnych miejscach szkoły pojawiły się ponadczasowe „złote myśli” Kubusia i jego przyjaciół.   

kubuśkarnawał

 

 • NAJSYMPATYCZNIEJSZY PLUSZOWY MIŚ 2018

WŁAŚCICIELEM MISIA JEST KACPER NOWORYTA Z KLASY 2A

 

 

 

 •  Z OGROMNĄ PRZYJEMNOŚCIĄ OGŁASZAMY WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO

 „Zakładka do książki”

I MIEJSCE

Hanna Mehlich 3B

Alicja Siba 4c

Weronika Ziobrowska 2b

II MIEJSCE

Paulina Gurbisz 2b

Natalia Obacz 4c

Nela Stasiowska 1c

III MIEJSCE

Roksana Krawczyk 2b

Bogdan Młynarski 2b

Szymon Piętak 2b

 Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszym konkursie, a laureatom gratulujemy zwycięstwa.

 

 • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 

7 grudnia 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona – Stefana Żeromskiego. Organizatorami  tegorocznych obchodów były panie Urszula Mlostek i Magdalena Pietrzak oraz biblioteka szkolna. Klasy starsze brały udział w uroczystej akademii, natomiast młodsze uczestniczyły w konkursie dotyczącym życia i twórczości Stefana Żeromskiego. Biblioteka przygotowała wystawę, którą podczas przerw chętnie odwiedzali uczniowie.

 

 • MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Mikołajki to czas bardzo wyczekiwany przez najmłodszych przez cały rok. To okazja do sprawiania wszelkiego rodzaju niespodzianek oraz obdarowywania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy.

W naszej szkolnej bibliotece czekały na dzieci szczególne prezenty…były nimi książki, które można było wypożyczyć „w ciemno” bez wcześniejszego zapoznania się z tytułem, wyglądem czy recenzją, ponieważ były one zapakowane jak mikołajkowe prezenty. Chętnych do tego rodzaju zabawy było wielu. Każdy sposób promowania czytelnictwa jest dobry, byle rozwijał u dzieci chęć sięgania po książkę.

 • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

 

Dnia 23 i 27 listopada 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez dzieciz klasy V, uczestniczących w zajęciach kółka bibliotecznego. Uczniowie podczas rozmowy i oglądania prezentacji multimedialnej dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i chętnie je wypożyczać. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowa zakładka wykonana przez uczniów z koła bibliotecznego będzie im przypominała o tym uroczystym wydarzeniu. Na zakończenie wizyty w bibliotece wszyscy mieli możliwość po raz pierwszy wypożyczyć książkę.Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

 • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia jest dla najmłodszych uczniów ważny i szczególny, dlatego został włączony na stałe do kalendarza imprez. W naszej szkole zajęcia z misiem organizowane są od lat przez bibliotekę szkolną. Z uwagi na to, iż spotkania z pluszakami cieszą się zainteresowaniem wśród najmłodszych, Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy przez cały tydzień. Uczniowie przynosili do biblioteki pluszowe maskotki, które były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół w tym roku była imponująca. Z wszystkich przyniesionych przez dzieci maskotek została przygotowana wystawa, a następnie odbyło się głosowanie na najsympatyczniejszego pluszaka. W czytelni naszej biblioteki odbywało się wspólne czytanie książek, których głównymi bohaterami są misie. Dzieci przygotowywały również zakładki do książek – składanki z podobizną misia.

Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło.

misie

misie

misie

misie

 • JESTEŚMY POLAKAMI 

 W bibliotece szkolnej z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości otworzono "fotobudkę". Zdjęcia wyszły cudnie!!!

fotobudka

fotobudka

fotobudka

fotobudka

 

 

 • GANG SŁODZIAKÓW 

Albert Einstein powiedział:

„Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek. To chyba najprostszy sposób, by rozbudzić ich wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym nas światem. A jeżeli książka wywoła na buzi dziecka uśmiech, to możemy być pewni, że daliśmy mu najpiękniejszy prezent.

 

W związku z propagowaniem czytelnictwa uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „ Przygody Gangu Słodziaków”. Celem projektu było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych. Na przełomie września i października uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w naszych lasach. Dzieci wykonywały ilustracje, historyjki obrazkowe, portrety słodziaków. Pisały również własne historie o dalszych losach Gangu Słodziaków. Codzienne głośne czytanie w domu dokumentowane podpisem rodzica, było nagradzane naklejką Słodziaka, wklejaną do albumu ucznia.

gang słodziaków

 

gang słodziaków