Co się dzieje w bibliotece szkolnej?

sowa

Dzień Patrona Szkoły

7 grudnia 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona – Stefana Żeromskiego. Organizatorami  tegorocznych obchodów były panie Urszula Mlostek i Magdalena Pietrzak oraz biblioteka szkolna. Klasy starsze brały udział w uroczystej akademii, natomiast młodsze uczestniczyły w konkursie dotyczącym życia i twórczości Stefana Żeromskiego. Biblioteka przygotowała wystawę, którą podczas przerw chętnie odwiedzali uczniowie.

Mikołajki w bibliotece szkolnej

Mikołajki to czas bardzo wyczekiwany przez najmłodszych przez cały rok. To okazja do sprawiania wszelkiego rodzaju niespodzianek oraz obdarowywania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy.

W naszej szkolnej bibliotece czekały na dzieci szczególne prezenty…były nimi książki, które można było wypożyczyć „w ciemno” bez wcześniejszego zapoznania się z tytułem, wyglądem czy recenzją, ponieważ były one zapakowane jak mikołajkowe prezenty. Chętnych do tego rodzaju zabawy było wielu. Każdy sposób promowania czytelnictwa jest dobry, byle rozwijał u dzieci chęć sięgania po książkę.

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

Dnia 23 i 27 listopada 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez dzieciz klasy V, uczestniczących w zajęciach kółka bibliotecznego. Uczniowie podczas rozmowy i oglądania prezentacji multimedialnej dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i chętnie je wypożyczać. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowa zakładka wykonana przez uczniów z koła bibliotecznego będzie im przypominała o tym uroczystym wydarzeniu. Na zakończenie wizyty w bibliotece wszyscy mieli możliwość po raz pierwszy wypożyczyć książkę.Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia jest dla najmłodszych uczniów ważny i szczególny, dlatego został włączony na stałe do kalendarza imprez. W naszej szkole zajęcia z misiem organizowane są od lat przez bibliotekę szkolną. Z uwagi na to, iż spotkania z pluszakami cieszą się zainteresowaniem wśród najmłodszych, Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy przez cały tydzień. Uczniowie przynosili do biblioteki pluszowe maskotki, które były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół w tym roku była imponująca. Z wszystkich przyniesionych przez dzieci maskotek została przygotowana wystawa, a następnie odbyło się głosowanie na najsympatyczniejszego pluszaka. W czytelni naszej biblioteki odbywało się wspólne czytanie książek, których głównymi bohaterami są misie. Dzieci przygotowywały również zakładki do książek – składanki z podobizną misia.

Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło.

misie

Jesteśmy Polakami!

W bibliotece szkolnej z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości otworzono "fotobudkę". Zdjęcia wyszły cudnie!!!

fotobudka

GANG SŁODZIAKÓW - udział w projekcie promującym czytanie!

Albert Einstein powiedział:

„Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek. To chyba najprostszy sposób, by rozbudzić ich wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym nas światem. A jeżeli książka wywoła na buzi dziecka uśmiech, to możemy być pewni, że daliśmy mu najpiękniejszy prezent.

W związku z propagowaniem czytelnictwa uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „ Przygody Gangu Słodziaków”. Celem projektu było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych. Na przełomie września i października uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w naszych lasach. Dzieci wykonywały ilustracje, historyjki obrazkowe, portrety słodziaków. Pisały również własne historie o dalszych losach Gangu Słodziaków. Codzienne głośne czytanie w domu dokumentowane podpisem rodzica, było nagradzane naklejką Słodziaka, wklejaną do albumu ucznia.

gang słodziaków