Lektury szkolne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

ROK SZKOLNY  2017/2018

Klasy 1 - 3 (propozycje)

  • H. Ch. Andersen „Baśnie”
  • J. Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)
  • J. Brzechwa „Brzechwa dzieciom”
  • Cz. Centkiewicz „Zaczarowana zagroda”
  • W. Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
  • A. Frączek „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą”
  • M. Jaworczakowa „Oto jest Kasia”
  • G. Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
  • L. Kołakowski „Kto z was chciałby rozweselić pechowego koziorożca?”
  • M. Kruger „Karolcia”
  • A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
  • H. Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
  • M. Pałasz „Sposób na Elfa”
  • J. Papuzińska „Asiunia”
  • D. Parlak „Kapelusz Pani Wrony”
  • R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  • J. Porazińska „Pamiętnik czarnego noska”
  • M. Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
  • J. Tuwim „Wiersze dla dzieci”
  • B. Tylicka „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach”
  • D. Wawiłow „Najpiękniejsze wiersze”
  • Ł. Wierzbicki „Afryka Kazika”
  • Ł. Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek

Klasa 4

  • F.H. Burneet „Tajemniczy ogród”- październik
  • J. Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”- listopad
  • J.Sempe, R. Gościnny „Mikołajek”- styczeń
  • A.Maleszka „Magiczne drzewo”- kwiecień
  • J. Christa „Kajko i Kokosz”-czerwiec

Klasy 5

  • L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”-październik
  • F.Molnar „Chłopcy z Placu Broni”-grudzień
  • M. Twain „Przygody Tomka Sawyera”-luty
  • A. Szklarski „Tomek w krainie kangurów”-maj

 Klasy 6

  •  Lem „Bajki robotów”
  • R. R. TolkienHobbit”
  • Jurgielewiczowa „Ten obcy”
  • H. Burnett „Tajemniczy ogród”
  • Lektura uzupełniająca

 Klasy 7

  •  Antoine de Saint - Exupery ”Mały książę”
  • Juliusz Słowacki  „Balladyna”
  • Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
  • Aleksander Fredro „Zemsta”
  • Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
  • Adam Mickiewicz „Dziady cz. II”
  • Lektura uzupełniająca

  Klasy 2 (gimnazjum)

  • Ignacy Krasicki – wybrane bajki
  • Aleksander Fredro „Zemsta”
  • Adam Mickiewicz – wybrana ballada 
  • Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II
  • Adam Mickiewicz „Reduta Ordona" 
  • Adam Mickiewicz” Pan Tadeusz” (fr.)
  • Juliusz Słowacki” Balladyna”
  • Bolesław Prus „Kamizelka” lub  „Katarynka”
  • Henryk Sienkiewicz „Sachem”
  • Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
  • Antoni Czechow „Śmierć urzędnika”
  • Wybrana powieść przygodowa

  Klasy 3 (gimnazjum)

  • Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
  • Arkady Fiedler” Dywizjon 303” (fr.)
  • Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” (fr.)
  • wybrany utwór podejmujący problematykę Holokaustu
  • Antoine de Saint Exupéry „Mały Książę”
  • Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”
  • Stanisław Lem –„ Kongres futurologiczny”
  • Sławomir Mrożek – „Wesele w Atomicach”
  • Ryszard Kapuściński – wybrany utwór
  • wybrany utwór detektywistyczny

Propozycje dla rodziców

  • Jesper Juul „ „Nie” z miłości.
  • Lawrens Cohen „Rodzicielstwo przez zabawę”
  • Janusz Korczak „Jak kochać dziecko”
  • Ross Green „Trudne emocje u dzieci”
  • Hilare Cash, Kim Mc Daniel „Dzieci konsoli”
  • Carl Honore „Pod presją”
  • Anna Jankowska „Trudne tematy dla mamy i taty”
  • Wojciech Eicheberg „Jak wychować szczęśliwe dzieci”
  • Joanna Brendt „Dogadać się z dzieckiem”
  • Praca zbiorowa „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”