Wizyty studyjne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 grudnia 2018

W ramach Jaworznickiego Maratonu Przedsiębiorczości wraz z doradcą zawodowym panią Aleksandrą Gorstka odwiedziliśmy:

Zakłady Remontowe Energetyki – to ogromny zakłady o których wcześniej niewiele wiedzieliśmy. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się o zakresie prac i różnorodności zawodów, jakie w tym zakładzie się mieszczą. W Jaworznie zlokalizowane jest zaplecze techniczne.

Zakład posiada swoje przedstawicielstwa w Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowinie, Francji, koordynuje projekty w UE i na Bałkanach. Wykonuje zadania dla Klientów na terenie całej Europy : Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Austrii, Szwecji, Włoszech, Bośni i Hercegowinie oraz Serbii i Chorwacji. Oglądnęliśmy różne stanowiska pracy, na których wykonuje się różne czynności. Wiele stanowisk jest obsługiwanych przez nowoczesne maszyny sterowane komputerowo. Zaskoczyło nas jak zobaczyliśmy najnowocześniejszą maszynę do gięcia rur - i to ogromnych rur. Piece i baseny służące do hartowania to również potężne urządzenia. Nasza wiedza na temat tego zakładu po tej wizycie jest zupełnie inna od wcześniejszej.

Siedzibę Straży Miejskiej miasta Jaworzna – podczas tego spotkanie dowiedzieliśmy się na czym polega praca ludzi zatrudnionych w służbach mundurowych. Poznaliśmy czynności jakie wykonują pracownicy Straży Miejskiej. Straż Miejska powołana jest do ochrony porządku publicznego na terenie Miasta Jaworzna i spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej. Dowiedzieliśmy się, że dzięki współpracy z lokalną Policją udaje się panować nad porządkiem w naszym mieści. Monitoring, który liczy kilkadziesiąt kamer rozlokowanych na terenie całego miasta, pomaga w tej pracy.

Turbo-Tec -  to jedna z największych niezależnych firm w Europie, specjalizująca się w profesjonalnej regeneracji turbosprężarek oraz układów zasilania paliwem silników diesla. Dzięki ciągłemu rozwojowi firmy marka Turbo-Tec obecna jest w wielu krajach Europy, a jej symbol stał się synonimem najwyższej jakości usług i produktów. Obecnie oddziały firmy znajdują się w następujących krajach: Niemcy, Francja, Austria, Węgry ,Czechy, Słowacja, Rumunia. W zakładzie pracownicy zajmują się: regenerowaniem turbosprężarek, regenerowaniem pomp wtryskowych, regenerowaniem pomp i wtryskiwaczy z układów Common Rail firm Bosch, Delphi, VDO (Continental) i Denso. Mogliśmy przejść przez kolejne stanowiska pracy, na których objaśniono nam co się na nich wykonuje. Nawet sami mogliśmy dotknąć i sprawdzić jak dokonuje się np.: pomiaru ciśnienia w tłoku.

Wszystkie te wizyty były dla nas czymś niezwykłym, a to dlatego, że do tych zakładów niełatwo się dostać. Dzięki takim działaniom jak Jaworznicki Maraton Przedsiębiorczości organizowanym przez JFDZ i naszych doradców zawodowych, mogliśmy poznać pracę wielu ciekawych ludzi na różnych nam nieznanych dotychczas stanowiskach. Pozwoli to nam jednocześnie dokonać prawidłowego wyboru dalszej ścieżki kształcenia, a w przyszłości wyboru zawodu.

Uczestnicy wizyt – uczniowie klas III gimnazjum i 8 klas SP nr 6